BOJA SP – PAMELKA
Boja SP zwana potocznie „Pamelką” to najczęściej używany sprzęt podręczny ratownictwa wodnego na wodach otwartych. Jest on bardzo chętnie używany przez ratowników. Boja SP jest przede wszystkim lekka a przy tym bardzo wyporna. Jest w stanie utrzymać dorosłego człowieka na powierzchni wody. Dodatkowo dzięki swojej barwie jest widoczna z daleka przez co ratownik i poszkodowany jest widoczny ze znacznej odległości. Do Pamelki przymocowana jest bardzo solidna lina o długości od 1,5 m do 2 m oraz szelki o długości około 85 cm. Sama boja wykonana jest z tworzywa sztucznego w kolorze pomarańczowym lub czerwonym.
Przykładowa akcja ratunkowa z użyciem boi SP
PAS RATOWNICZY WĘGORZ
Pas ratowniczy 'Węgorz’ stosowany jest w ratownictwie już do początku lat 90.Jest on bardzo popularny i często stosowany w akcjach indywidualnych, zwłaszcza nad morzem i na wodach szybko płynących. Wykonany jest z gąbki, która nie wchłania wody, dzięki czemu pas unosi się na powierzchni i jest w stanie utrzymać dorosłą osobę. Do pasa przymocowana jest lina o długości około 5 m zakończona szelką, którą przepasamy przez klatkę piersiową. Lina ma kolor czerwony, natomiast sam pas jest żółty.( w Stanach Zjednoczonych pas jest czerwony i wykonany z innego matieriału ) Dodatkowo na jednym końcu węgorza znajduje się karabińczyk a na drugim szekla, dzięki którym możemy poszkodowanego zapiąć w pas.
Przykładowa akcja ratunkowa z użyciem Pasa ratowniczego Węgorz
RZUTKI RĘKAWOWE ORAZ PIŁKOWE
Rzutka rękawowa wykonana jest z syntetycznego pokrowca,w którym umieszczono ciężarek otoczony grubą warstwą styropianu lub poliuretanu chroniącego przed uderzenia tonącego. Materiał ten zapewnia rzutce pływalność. W środku znajduję się też linka o długości 25 metrów i średnicy 6-8 mm, która w czasie rzutu wyplata się z rękawa. Na końcu linki znajduje się pętla, służąca do zamocowania końca linki do nadgarstka ratownika ewentualnie do stałego miejsca na pomoście, łodzi lub karabińczyk za pomocą którego również można wykonać pętlę. Ciężarek połączony jest na stałe z rękawem i liną. Przy rękawie po stronie ciężarka znajduje się pętla ułatwiająca ratowanemu uchwycenie rzutki ręką, natomiast po stronie przeciwnej u wylotu rękawa, taśma z rzepem umożliwiająca zapinanie pokrowca, co zapobiega przypadkowemu wypadaniu zbuchtowanej linki z rzutki.
Przykładowa akcja ratunkowa z użyciem rzutek
KOŁOWRÓT RATOWNICZY
Kołowrót ratowniczy to jeden z najczęściej używanych sprzętów na stanowiskach ratowników wodnych. Wykonany jest najczęściej z elementów plastikowych,ale możemy spotkać także kołowroty metalowe i drewniane. Zawinięta na niego jest 80-cio metrowa lina zakończona szelką bądź szelkami. Kołowrót wykonany jest z bardzo lekkiego materiału, co ułatwia pracę ratownikom. Dzięki temu, że jest przenośny może być wykorzystany na całym kąpielisku.
Przykładowa akcja ratunkowa z użyciem Kołowrotu ratowniczego
KOŁO RATUNKOWE
Koło ratunkowe to najlepiej znany sprzęt ratowniczy. W ostatni latach użycie koła w ratownictwie wodnym znacznie spadło. Nie oznacza to, że przeszło do lamusa i nie jest wykorzystywane przy ratowaniu ludzi. W dzisiejszych czasach mamy wiele odmian kół ratunkowych. Są to tradycyjne koła z linką lub bez jak i koła ślizgowe z linką lub bez. Wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej jednak spotykanym jest masywne koło plastikowe w kolorze pomarańczowym z liną o długości do 50 m.
Przykładowa akcja ratunkowa z użyciem Koła ratunkowego
ŁÓDŹ WIOSŁOWA BL „BELKA” I ŁÓDŹ WIOSŁOWA „JACEK”
Łódź BL posiada miejsca dla dwóch ratowników i gniazda na dwie pary wioseł. W starszych modelach tych łodzi można spotkać jeszcze wycięcie w pawęży (na rufie) do umieszczania tam wiosła do tzw. piórkowania (śrubkowania). Łodzie BL posiadają przestrzeń powietrzną w kadłubie, co czyni ją niezatapialną. Jednakże przetarcia stępki, pęknięcia burt, czy nieszczelność zaworu balastowego, mogą spowodować, że łódź zacznie „nabierać” wody, stanie się ciężka i przez to powolna.
Przykładowa akcja ratunkowa z użyciem łodzi wiosłowej BL 'belki’